Плитвичките езера - тюркоазеното огледало, в което се оглеждат Динаридите
На юг от хърватската столица Загреб планините стават все по-високи, горите все по-гъсти, а пейзажите - все по-драматични. Природата удивява и спира дъха.
В тази част на света - някъде на границата между Централна Европа и Балканите, вали през 362 дни от годината. В един от трите невалежни дни за 2019 - 22. септември, бях там. Няколко месеца по-късно е време да ви разкажа за един най-старите природени паркове... Самите езера са много малка част от парка - над 70% от него са гори. Една от тях е Чоркова увала - най-красивата девствена гора на Хърватия.
Мъховете, водораслите и бактериите образуват лирично плаващи природни бентове. Друга част от флората са вековните букове, ели и смърчове... Фауната е представена от вълци, лисици, рисове, мечки, сърни, диви котки, видри, язовци и над 60 вида птици.
Може би тук е мястото да отбележа, че дърветата в Плитвице (и в цяла Хърватия) не боледуват, както тези по нашите ширини. В този парк никой не допуска, че рибата в прозрачните води може да бъдат сложена на трапезата, а някое от хилядите животни - да краси не горите, а нечия ловна хижа под формата на трофей...
Не желая да превръщам този пост и блога в политическа пропаганда и поредната критика на действителността. Иска ми се да сте преживели едно красиво виртуално пътешествие и да сте си отговорили на горните въпроси...
Ако сте пропуснали разказа ми за Виена, която посетих в най-вълшебното време от годината, можете да го прочете тук.
А съвсем скоро очаквайте и спомените ми от Загреб...
Няма коментари:
Публикуване на коментар